Kříž a jeho symbolika

kriz-symboly

Kříž je snad nejznámějším a nejužívanějším symbolem v historii lidstva – a není divu. Je to symbol protikladů nebes a země; střed kříže tvoří kosmické centrum. Jde o symbol znamení spásy a vítězství nad mocnostmi temnoty a smrti.

 

ANCH (ANKH)

Anch (někdy nazýván též nilský kříž nebo koptský kříž, příp. crux ansata) byl symbolem věčného života a duchovní moudrosti jehož původ zůstává nejasný – může se také jednat o magický uzel. Anch je zároveň egyptský hieroglyf, který znamená život, narození, znovuzrození, oživení nebo nesmrtelnost, ztělesňuje životodárné vlastnosti elementů vzduchu a vody. Jeho tvar připomíná lidské tělo s rozpaženýma rukama a smyčka v horní části kříže představuje hlavu. Koptskými křesťany v Egyptě byl převzat jako kříž. V mnohých zobrazeních nesou bohové Anch v ruce nebo jím obdarovávají lidi. Velmi často bývá vyobrazován v souvislosti s bohyní Isis, která byla patronkou života. Zachovalo se mnoho prstenů a amuletů s jeho vyobrazením, v některých spisech je Anch zmiňován jako klíč k podsvětí (I v současném Egyptě mají též četní hlídači památek klíč s rukojetí ve tvaru značky anch.).

kriz-anch1

Anch: Obraz pupku, jenž spojuje nový život a jeho zdroj výživy a růstu. V archaické podobě jsou smyčka i její pokračování spojeny s roztaženýma rukama provazem uvázaným uprostřed. Anch symbolicky představuje život a živé bytosti a dar životní síly. Pokud jej přináší božstvo, znamená to přenos božského životního principu na příjemce.
(zdroj: Posvátná tradice ve starém Egyptě, Rosemary Clarková, Volvox globator, 2016, str. 37)

 

 

kriz-hakovy4

 

Druhy křížů: egyptský (anch), kruhový, hákový, čtyřramenný, antonínský, latinský, kosý (ondřejský), kardinálský, papežský, rozenkruciánský, Lutherův