ILUSTRACE

Mojí nejoblíbenější technikou je linoryt. Dlouhodobě mě baví téma mytologie a symbolů. Tyto symboly vznikají ve všech kulturách z mnoha zkušeností, zaznamenávaných proto, aby nám předaly svoji vnitřní podstatu a moudrost. Jsou to tedy obrazem formulované a uložené zkušenosti a znalosti. Nepřestávají mě fascinovat a chci se jim celoživotně věnovat; chci je mezi sebou porovnávat a zkoumat.

pro-radost23

Mytologie a legendy

Mytologické a starodávné symboly nám pomáhají v orientaci v našem světě i dnes. Pomáhají nám nahlédnout věci z vyšší perspektivy, rozvíjejí nám jiný druh myšlení než běžně používáme a burcují naši fantazii. Propojení výtvarné podoby mytologického symbolu s popisem je klíčové pro jejich snadnější pochopení. Starodávné mýtické symboly často vyjadřují intuitivní vhledy do lidského bytí. Nejbohatší symbolika je k nalezení právě v náboženství, v mytologii a dalších systémech, které se zabývají duchovní stránkou života. Při práci s neznámem, absolutnem a nekonečností se člověk totiž vydává mimo oblast, která lze vyjádřit slovy a pouhým vysvětlením (mystický prožitek se nedá vyjádřit prostým popisem). Symboly nám tak pomáhají vyjadřovat či vyvolávat myšlenky a intuitivní spojení mezi různými oblastmi života.

01
stvoreni-sveta2


Náboženské, mytologické, alchymistické a mystické texty všech kultur jsou plny archetypických obrazů, jejichž prvky – posvátné symboly – jsou současně esoterní řečí prastaré moudrosti. Archetypy odkazují k prvopočátkům člověka a současně daleko za hranice konvenčního poznání. Poukazují na to, že život člověka a dění ve světě mají povahu analogií. Starodávné symboly jsou obrazy skrytých souvislostí a jevů. Poznání skrze symboly nám zprostředkovává "vcítit se" do stavu identického se symbolickým objektem. Symbol je materiální reprezentací nemateriálních kvalit a funkcí. Je to objektivizace obsahů, které máme ve své mysli, subjektivně a podprahově, a jež v nás probouzí způsob vnímání světa, který by nám mohl pomoci, abychom si byli vědomi vědění obsaženého v naší duši. Z univerzálního rozšíření symbolů lze vyvozovat nejen kosmické souvislosti, ale také komplexní představy člověka o sobě samém.

tarot-o-titul3

prazsky-golem-n

number-5b

Čísla, geometrie a filosofie

Starověké symboly

Uroboros a pletence hadů

Pražské legendy


  ilustr

KNIŽNÍ ILUSTRACE

Ke každé zakázce přistupuji individuálně a hledám pro ni nejvhodnější techniku a výraz. Ráda zkouším nové možnosti a postupy, ale v poslední době je mojí nejoblíbenější technikou linoryt. 

 

neznamym-zahorim1
kafe-automatka

 

 


Ze šuplíku

Nevyužité obrázky, kresby a ilustrace, které tvořím do šuplíku – pro radost a pro potěšení.pro-radost14-b
pro-radost22

 

Stránka 1 z 7 - 82 položek celkem

Další produkty

Stránka 1 z 7 - 82 položek celkem